Campagne Plastic PeukMeuk

Vierde landelijke campagne Plastic PeukMeuk op 2 juli 2022

Op zaterdag 2 juli kan iedereen meedoen aan de zwerfafval-campagne Plastic
PeukMeuk 2022. Het doel is om op deze dag in Nederland ruim 200.000 peuken op te
rapen door in meer dan 50 gemeentes aandacht te vragen voor deze plasticvervuiling.
Ook in Veghel gaan we aan de slag om met ‘Mooi Meierijstad’ duizenden peuken op te
rapen en samen te zorgen voor een schoner Nederland.

Sigarettenfilter
Weet u dat de sigarettenfilter het meest gevonden zwerfafvalitem is? En weet u dat de meeste moderne filters uit plastic bestaan? Celluloseacetaat om precies te zijn. Dit vergaat niet maar valt in microplastics uiteen. Daar komt nog bij dat de tabaksresten vol zitten met gifstoffen. Zo vervuilt iedere zwerffilter onze waterwegen, grondwater en natuur. Omdat veel mensen helemaal niet weten dat filters van plastic zijn, worden ze vaak achteloos op straat gegooid.
Ook de zwerf-afval-pakkers (zappers) van Veghel, willen daar iets aan doen.
DOE MEE, dan ruimen we samen duizenden peuken op!
Voor de campagne Plastic PeukMeuk tellen we alle peuken. Dit geven we door aan de
landelijke organisatie. Vorig jaar werden op de Peukmeuk-dag 1844 peuken opgeruimd in
Veghel.
Doet u ook mee?
Waar en wanneer:
2 juli 9.00uur De Magneet Veghel: start verzamelen peuken.
2 juli 10.30-11.00uur parkeerterrein Jan Linders Veghel: verzamelen peuken + inleveren
(individueel verzamelde) peuken.
2 juli 13.00uur Molenwieken Veghel: start verzamelen peuken.
2 juli 14.30-15.00uur ingang park / Hoogstraat: verzamelen peuken + inleveren (individueel verzamelde) peuken.
2 juli 16.00-17.00uur winkelcentrum Bunders Veghel: verzamelen peuken + inleveren
(individueel verzamelde) peuken.

Meer info via mail naar mooimeierijstad@kpnmail.nl Dan ontvang je aanvullende informatie over het peuken tellen en (desgewenst) gebruik van de Litterati App.

Afvalzak – grijper – App
Met ‘Mooi Meierijstad’ proberen we op 2 juli samen het zwerfafval-probleem aan te pakken, met deze dag de focus op peuken van filter-sigaretten. Deze kun je verzamelen in een klein (boterhammen-)zakje.
Veel zwerf-afval-pakkers (zappers) gebruiken bij het opruimen een afvalzak + afvalgrijper.
Anderen gebruiken ook nog een App. Denk hierbij aan de Helemaal Groen-App (waar is in
Veghel opgeruimd?) en de Litterati-App (lokaliseren + registreren).

Plastic PeukMeuk
Het Plastic Peuken Collectief (een samenwerkingsverband van meer dan 60 organisaties) is al sinds 2018 bezig aandacht te vragen voor dit compleet genegeerde stukje plasticvervuiling. Dit is het vierde jaar dat ze de campagne Plastic PeukMeuk organiseren, zie ook www.plasticpeukencollectief. Dit collectief verwerkte in 2020 de data (zoals aantallen, locaties) van de inzamelacties in een rapport en heeft dat naar de Tweede Kamer werd gestuurd. En dit jaar, op 2 juli, doen meer dan 50 gemeentes mee met dit initiatief. ‘Mooi Meierijstad’ dus ook. Zij willen zoveel mogelijk peuken uit de straten van Veghel oprapen.

Share